fbpx
Divadlo v Celetné
& Klubovna
 • Toggle

  Běsi

  Běsi
  Fjodor Michajlovič Dostojevskij Alexander Minajev

  Slavný román ruského klasika. „Přichází čtvrtý věk, tluče na dveře. Nebudou–li otevřeny, budou vylomeny a nastane něco, co nikdo neočekává!“ Vyhrocené situace, silné příběhy i emoce – spousta energie, která vás rozhodně nenechá v klidu.

  „Na každé představení Běsů se těším – nese v sobě geniální myšlení a vizionářství Dostojevského, režijní imaginaci Saši Minajeva a vynikající výkony všech mých kolegů. Dostojevský nám říká myšlenky, které se neposlouchají snadno, ale je nebezpečné o nich nevědět. Naštěstí pro diváky je říká s nečekaným humorem.“     Milena Steinmasslová

  „Nedávno jsem byl dotázán na to, které naše představení z té spousty titulů, co máme na repertoáru, považuji za nejlepší a já bez zaváhání odpověděl, že Běsi. Samozřejmě – ta otázka je nešťastná, zavádějící, ale když si ji máme položit a odpovědět, pak neváhám. Běsi vás strhnou, dostanou, překvapí – je to náš největší projekt – nejdelší příprava i zkoušení, nejvíc herců, složitá realizace. V blízkém budoucnu nepřipravujeme podobně velké představení – naopak – Běsi chceme hrát ještě dlouho – dokud nám nadšení a hrdost vydrží.“     Jakub Špalek


  Premiéra 17. a 27. března 2010 / Derniéra 14. února 2017

  Délka představení 3.45 hod včetně přestávky
  Počet repríz 50

  Herci

  Tým

  • Jaroslav Král

   Překlad

  • Zdeněk Král

   Zdeněk Král

  • Valentina Šuklina

   Hudební spolupráce

  • Karel Špindler

   Scéna

  • Vladimíra Fomínová

   Kostýmy

  • Dora Hoštová

   Pohybová spolupráce

  • Johana Součková

   Dramaturgie

  • Albert Camus

   Dramatizace

  • Studio Najbrt

   Grafické návrhy

  • Adam Holý

   Fotografie k programu

  • Michal Hladík

   Fotografie z představení

  “„…Východiskovou situací Běsů je prostě mravní skutečnost formulovatelná slovy: Bůh není, a z této negace je vyvozen železný důsledek: Není-li Boha, vše je dovoleno… …Běsi v sobě nesou celý ten zápas současného člověka, odpadlého syna Božího, jenž ve vesmíru zpupně osaměl a hodlá, ba musí založit svoje určení pouze na sobě samém… …Nikdy se nikdo tak nerouhal jako Dostojevskij: celým jeho dílem se jako nit táhne potřeba zahnat Boha do úzkých, usvědčit ho, vynutit slovo slabosti, přiznání, sebeobrany… A toto je můj Dostojevskij: velkolepý vždy, často odporný, vždycky nebezpečný a děsivý…“     ”

  Václav Černý / předmluva k slovenskému vydání Běsů, 1966

  ““… Minajev zabydlel celý prostor divadla, herci hrají nejen na scéně, ale i pod scénou, vybíhají do hlediště… Vypadá to, jako by si režisér chtěl vyzkoušet nejrůznější žánry a formální postupy… vedle hluboce prožívaných příběhů je tu využito zcizovacích efektů, voicebandu a sborových pohybových choreografií… Celek tvoří velkolepou podívanou.“”

  Jana Soprová / Scena.cz

  “„Připravte se na divadelní maraton - odměnou vám bude neopakovatelný zážitek z dramatu v perfektním zpracování, který působí na všechny neurony vašeho mozku. Zážitek, který jinde nedostanete.“”

  Veronika Steffanová / Studentpoint.cz

  “„… Běsi v Celetné nás zvou přesně do té atmosféry, na kterou jsme v případě velkých ruských románů 19. století zvyklí a kterou i mimoděk očekáváme. Přesvědčivé výkony většiny herců, především pak Martina Hofmanna, Mileny Steinmasslové a Jakuba Špalka, si milovníci náročného divadla, pro které je zjevně Kašparovo nastudování určeno, vychutnají a odejdou více než spokojeni…“”

  Jan Januš / Cianews.cz

  “„ Ačkoliv má Martin Hofmann jako Stavrogin docela velký nástup, pak se jeho postava upozadí v davu ostatních, aby pak až obludně narostla do neuvěřitelných kreací. Hofmannovy kreace na forbíně s pohledem psychopata, který nepřítomně sleduje diváky, to doslova mrazí... Hlavním hybatelem děje je Petr Lněnička. Blazeovaný elegán s hůlkou lehce a kluzce dokáže manipulovat davem i jednotlivci. Postava Verchovenského se tak stala naprosto odpornou a Lněnička opět velmi příjemně překvapil.“”

  Klm.007

  Novinky

  Všechny novinky