fbpx
Divadlo v Celetné
& Klubovna
 • Toggle

  Historie

  Už v polovině 18. století se zde hrálo divadlo! Dům vlastnil šlechtic Johann Friedrich Manhart. Šlo o 2 sály nad sebou, pak byl strop zbourán a vznikl jediný prostor. V dalších letech sál divadelním účelům nesloužil.

  V květnu 1992 ředitelka Divadelního ústavu Helena Albertová slavnostně otevřela Divadlo Manhartský dům (projekt Miroslav Melena), brzy přejmenované na Divadlo v Celetné. Od října 1994 získává spolek Kašpar divadlo do celoročního pronájmu. Bylo vytvořeno skromné zázemí a kavárna ve foyeru. V té době – i když divadlo nemělo dotaci (systém grantů s celoroční činností nepočítal) zde hrál Disk, angloameričtí Misery loves Company, CD 94, Pohybové studio 22, Kašpar. V létě 2003 a 2004 proběhla ve dvou etapách kompletní rekonstrukce, divadlo získalo potřebné prostory, vybavení i bezbariérový přístup.

  Zajímavosti budovy:

  Budova Manhartského / také Menhartského / paláce se pyšní raně barokní, dvoubarevnou fasádou. Levým portálem se prochází na nádvoří, které krášlí dvě barokní plastiky. Uprostřed stojí pískovcová kopie jedné sochy z proslulého souboru Matyáše Bernarda Brauna Ctností a Nectností v Kuksu – Lehkomyslnost. Byla sem umístěna začátkem osmdesátých let 20. století. Pod schodištěm se nachází dřevěná práce z poloviny 18. století, sousoší Herkules se lvem. Pravděpodobně je vytvořil sochař a řezbář pozdního baroka Lazar Widmann.

  Novinky

  Všechny novinky