fbpx
Divadlo v Celetné
& Klubovna
 • Toggle

  Petr Lněnička

  Petr Lněnička

  Petr Lněnička, rodák z Litomyšle, vystudoval herectví na činoherní větvi pražské DAMU a absolvoval v sezóně 2000/2001 titulní rolí Roberta Zucca ve stejnojmenné Koltésově hře. Již na škole hostoval v pražském Divadle na Vinohradech. Po absolutoriu začal hrát v Divadelním spolku Kašpar v Divadle v Celetné, které je dodnes jeho hlavním působištěm.

  Za léta strávená v Kašparu si zahrál velký počet rolí, v nichž dokázal, že jeho herecký rejstřík je velmi široký. Ještě na škole začínal rolí prince v pohádce Třináctery hodiny. Role mladíků ho díky jeho hereckému typu provázely i dále, nezapomenutelný byl například jeho Bartley v Mrzákovi Inishmaanském, kde prokázal velký komediální talent; podobně jako v titulní roli Loftera, která však kromě komediální roviny odhalila i vážnější podtóny v jeho herectví. Ty se pak naplno ukázaly v komornějších věcech: s Jitkou Nerudovou vytvořili zcela přesvědčivý pár, který se na internetu seznámí kvůli společné sebevraždě v Norway. Today, lyrické polohy a vnitřní rozervanost pak ukázal jako básník Jesenin v dramatu Vertigo. Zcela jinou hereckou polohu pak našel jako lehce retardovaný chlapec v inscenaci Helverova noc, kterého ztvárnil nebývale sugestivně a s až mrazící věrohodností.

  Velkou příležitostí byla samozřejmě titulní role v Hamletovi, jehož pojal velmi civilně s použitím velmi střídmých hereckých prostředků. Zcela odlišnou tvář ukázal v další klasice – jako sebejistý a až zvráceně zábavný a bavící se „hybatel“ Petr Stěpanovič Verchovenskij v Dostojevského Běsech. Že si po období několika vážných rolí nezapomněl hrát, dokazuje jako Celestýn v Mikulášových patáliích a následných Mikulášových prázdninách.

  V nedávné době si také vyzkoušel žánr z nejtěžších – monodrama. V inscenaci Baterka Miki hraje životní osudy hlídače Mikiho a zcela přesvědčivě dokáže sám na jevišti utáhnout představení a zaujmout/ nadchnout publikum.

  Kromě působení v Celetné hostuje i v dalších divadlech: představil se jako princ Tomjan v inscenaci Soudných sester v Divadle v Dlouhé, krátce působil v Divadle Rokoko, kde nezapomenutelným způsobem ztvárnil Standu Grosse v politickém triptychu Má vlast. Zahrál si ambiciózního hlavního rozhodčího ve hře Šťovík, pečené brambory v Dejvickém divadle, hostoval také v kladenském divadle v Hrdinovi západu, v A studiu Rubín a v neposlední řadě také v Národním divadle jako Hortensio ve Zkrocení zlé ženy.

  Stále významnější stopu zanechává i v televizi, rozhlase, filmu a dabingu. Z filmových příležitostí jmenujme alepoň Tobruk nebo Bez tváře, televizní pohádku Sněžný drak nebo seriál Život je p(l)es. Pro televizi namlouvá také dokumentární pořady. Mnoho rolí ztvárnil také v rozhlase, kde spolupracoval s takovými režisérskými špičkami jako jsou Luboš Horčička, Aleš Vrzák, Hana Kofránková, Markéta Jahodová, Thomas Zielinski nebo Martina Schlegelová.
  V dabingu ztvárnil mj. Luka Skywalkera v novém zpracování Hvězdných válek.

  Hraje v

  Novinky

  Všechny novinky