Divadlo v Celetné
& Klubovna
 • Toggle

  O divadle

  Divadlo v Celetné je nezávislá divadelní scéna. Na repertoáru se podílí domácí soubor Kašpar a hosté – Divadlo Petra Bezruče, Činoherní studio Ústí a další.

  Hrajeme každý měsíc (ročně asi 400 představení), v pátek a v sobotu i malá noční představení, o víkendech od listopadu do dubna dopolední i odpolední pohádky pro děti.

  Pořádáme festivaly Irský máj (květen), Za dveřmi je Nultý bod (červenec), Festival studentských divadel (říjen), Loutky v Celetné (listopad).

  Nesmíme zapomenout koncerty Tata Bojs (ve prospěch nadace Rozmarýna), pravidelné Tancovačky (hraje orchestr James Band, zpívají Kašpaři) a Ples v Kašpaře vždy v březnu.

  Hlavní město Praha podporuje Divadlo v Celetné částkou 2,500.000,- Kč ročně.

  Historie divadla

  Už v polovině 18. století se zde hrálo divadlo! Dům vlastnil šlechtic Johann Friedrich Manhardt. Šlo o 2 sály nad sebou, pak byl strop zbourán a vznikl jediný prostor. V dalších letech sál divadelním účelům nesloužil.

  V květnu 1992 ředitelka Divadelního ústavu Helena Albertová slavnostně otevřela Divadlo Manhardtský dům (projekt Miroslav Melena), brzy přejmenované na Divadlo v Celetné. Od října 1994 získává spolek Kašpar divadlo do celoročního pronájmu. Bylo vytvořeno skromné zázemí a kavárna ve foyeru. V té době – i když divadlo nemělo dotaci (systém grantů s celoroční činností nepočítal) zde hrál Disk, angloameričtí Misery loves Company, CD 94, Pohybové studio 22, Kašpar. V létě 2003 a 2004 proběhla ve dvou etapách kompletní rekonstrukce, divadlo získalo potřebné prostory, vybavení i bezbariérový přístup.

  Zajímavosti budovy:

  Budova Manhartského / také Menhartského / paláce se pyšní raně barokní, dvoubarevnou fasádou. Levým portálem se prochází na nádvoří, které krášlí dvě barokní plastiky. Uprostřed stojí pískovcová kopie jedné sochy z proslulého souboru Matyáše Bernarda Brauna Ctností a Nectností v Kuksu – Lehkomyslnost. Byla sem umístěna začátkem osmdesátých let 20. století. Pod schodištěm se nachází dřevěná práce z poloviny 18. století, sousoší Herkules se lvem. Pravděpodobně je vytvořil sochař a řezbář pozdního baroka Lazar Widmann.

   

   

  Technické plánky

  Jeviště a hlediště

  Jeviště a bokorys

  Jeviště a hlediště – rozšířené teleskopy

  Technika – světla

  Plán zásuvek

   

  Partneři divadla

  Mediální partneři

  Partneři spolku Kašpar

     
   

   

  Výroční zprávy:

  VÝROČNÍ ZPRÁVA – SPOLEK KAŠPAR 2017

  VÝROČNÍ ZPRÁVA – GASPAR S.R.O. 2017

  VÝROČNÍ ZPRÁVA – SPOLEK KAŠPAR 2016

  VÝROČNÍ ZPRÁVA – GASPAR S.R.O. 2016

  VÝROČNÍ ZPRÁVA – SPOLEK KAŠPAR 2015

  VÝROČNÍ ZPRÁVA – GASPAR S.R.O. 2015

  VÝROČNÍ ZPRÁVA – SPOLEK KAŠPAR 2014

  VÝROČNÍ ZPRÁVA – GASPAR S.R.O. 2014

   

  Novinky

  Všechny novinky