Divadlo v Celetné Toggle

Othello

Othello
William Shakespeare Jakub Špalek

Maur a Desdemona. Láska je vášeň… a ti dva se tolik milovali!

Georg Brandes se ve své knize Shakespeare, jeho život a dílo vyjádřil k Othellovi takto: „Je to jediná Shakespearova tragédie, která pojednává ne o státních událostech, ale představuje rodinnou tragédii, to, co se později začalo nazývat měšťanskou tragédií, přestože není vůbec zpracována v měšťáckem duchu, ale v nejvyšším stylu.

Othello jednoznačně patří k Shakespearovým vrcholným tragédiím a nejen díky tomu má i v Čechách velmi dlouhou a bohatou inscenační tradici. Záznam o úplně prvním uvedení Othella v Čechách je z roku 1842, kdy byla 29. května ve Stavovském divadle premiérována inscenace v překladu Jakuba Malého. Od té doby se tato tragédie na českých jevištích objevila bezpočtukrát.

 

Premiéra 25. dubna 2013

Délka představení 2.30 hod včetně přestávky
Počet repríz 79

Cena vstupenek 385 Kč / 250 Kč / 165 Kč do 14ti let … Kašpar first moment

 

Herci

Tým

 • Martin Hilský

  Překlad

 • Karel Špindler

  Scéna

 • Jan C. Löbl

  Kostýmy

 • Daniel Fikejz

  Hudba

 • Petr Čadek

  Tance

 • Petr Nůsek - A.R.G.O.

  Šermy

 • Lenka Bočková

  Dramaturgie

 • Studio Najbrt

  Grafické návrhy

 • Adam Holý

  Fotografie na plakát

 • Michal Hladík

  Fotografie z představení

“" Othello v Divadle v Celetné je uváděn tradičně , dýchne na vás pravá dobová atmosféra. Kostýmy, souboje s meči, scéna i herecké výkony přinášejí opravdového Shakespeara. A nás diváky to vtáhne, všichni jsme plni zlosti z té nespravedlnosti, která se na jevišti odehrává a nejraději bychom Jaga za jeho hrozné činy potrestali sami. Vše tedy napjatě sledujeme a necháváme se očarovat tím pravým Shakespearovým uměním. (…) Na jevišti naprosto exceluje Jan Potměšil , který ztvárňuje Othella. Jeho výkon je výborný a přesvědčivý. Vyniká i Adrian Jastraban v roli intrikujícího Jaga, který předvádí opravdové herecké umění a divák dokáže uvěřit, že je zlo samo." ”

Petra Boltíková / Generace21

“" Propracované alžbětinské kostýmy, shakespearovské okřídlené dialogy a vypjaté dramatické scény. Divadlo v Celetné Othellovi neubralo na ničem, co k němu patří. Z mnoha stránek ho zajímavě obohatilo, a to jak v tradičním stylu, tak i obrovskou svérázností. Věrohodné dobové oděvy a rekvizity se staví do protikladu k chladným železným konstrukcím a stěnám. Othello tak balancuje na hranici tradičního a modernistického pojetí, přičemž si z obojího vybírá to lepší a v rozumné míře."”

Jana Kumherová / Be In Magazine

Novinky

Všechny novinky