fbpx
Divadlo v Celetné
& Klubovna
 • Toggle

  Terminus

  Cena vstupenek 650 Kč / 425 Kč

  Představení není vhodné pro děti do 15 let.

   

  Program

  Mark O´Rowe Marek Němec

  Tři monology ze současného Dublinu. Drsné příběhy, zpočátku realistické, později jimi začínají prostupovat démoni a andělé…

  Prolínající se monology tří lidí, kteří nám vyprávějí svoje životní příběhy plné touhy a zklamání. Ale i přes vážné téma je hra plná osobitého humoru, naděje, očekávání a smíření. Žena ve středním věku, mladá dívka a mladý muž – všichni se silným osobním příběhem – putují každý za svým „konečným“ cílem ulicemi Dublinu. Všechny tři příběhy se postupně protnou a spojí se tak v jeden.

  Hra je psána formou veršovaného textu, který rytmicky připomíná rap (hiphop), což dodává příběhu spád a udržuje diváka přirozeně v toku děje.

  Představení bylo nominováno na Cenu Marka Ravenhilla / ocenění za počin v oblasti inscenování současné dramatiky pro česká divadla/,  na Cenu Alfréda Radoka – Talent roku / Marek Němec/ a Cenu Divadelních novin / Ladislav Hampl/.

  Premiéra 3. října 2013 / derniéra 31. srpna 2023

   

  Terminus se v letních měsících vrací do Celetné
  Terminus patří mezi skvosty Spolku Kašpar, řadu let zářil na našem repertoáru. V posledních letech jsme několikrát zvažovali, kdy půjde do derniéry, několikrát jsme tento krok odložili. Derniéra byla nutná kvůli novým titulům. Nakonec padla volba na (31. srpna 2023). Někdy kolem této derniéry nás napadla nezvyklá možnost, jak Termina dále hrát – jak by se vešel na přeplněný repertoár. Je možnost hrát jej v květnu a v červnu, pak možná v srpnu, v září. V čase, kdy jsme často na open-air zájezdech a v Celetné je volněji. Tuto možnost jsem nabídli hercům, ti souhlasili. Terminus se tedy v roce 2024 vrací na repertoár v květnu, červnu a v září. Věříme, že tento krok uvítají i diváci.

  Letní návrat od 24. května 2024 na pouhých 6 večerů

  Délka představení 2.00 hod., představení je bez přestávky
  Počet repríz 90

   

  Představení vzniklo za podpory:

   

  • Ne 8. 9.
   19. 30
   LETNÍ COMEBACK na 6 večerů
  • Po 9. 9.
   19. 30
   LETNÍ COMEBACK na 6 večerů

  Herci

  Tým

  • Ester Žantovská

   Překlad

  • Lenka Bočková

   Dramaturgie

  • Lukáš Kuchinka

   Scéna

  • Jana Jurčová

   Kostýmy

  • Lucie Valerová

   Grafické návrhy

  • Martin Svoboda

   Fotografie z představení

  ““V první řadě je to herecky velice silná inscenace (úlisný i démonický Ladislav Hampl určitě nejlepší, jakého jsem ho kdy viděl, ale skvělé a přesně na hranici patosu a nadsázky jsou i dámy Alena Doláková a Barbora Lukešová), ale zároveň Němec pozoruhodným způsobem pracuje s prostorem (mimo jiné s velkou točnou), s civilně-necivilní výtvarnou stylizací a s kombinacemi hudby a ticha.”              ”

  Michal Zahálka/ Nadivadlo

  ““Na nastudování Kašparu oceňuji především režijní vidění M. Němce, jenž na základě minimalistických scénických prostředků dokázal znásobit emoce příběhů hry působících na diváka. L. Hampl dostal po delší době roli hodnou jeho talentu, B. Lukešová se dokáže suverénně pohybovat v mantinelech své postavy.””

  Jiří Landa/ i-divadlo (redakce)

  ““Terminus přináší erotické napětí i obscénní obrazotvornost. Slovní ekvilibristika nepůsobí díky výkonům herců formálně, jejich vysoké nasazení podporuje grotesku i napínavý triller. Popisné pasáže ožívají temperamentem režisérem trefně vybraných osobností. Alena Doláková, Barbara Lukešová i Ladislav Hampl fungují jako zasvěcenci moderní ďábelské mise, v níž se objevuje téma milenecké i rodičovské zrady, nechtěného těhotenství, spiknutí, vraždy, odpudivých i přitažlivých démonů.””

  Dana Benešová – Trčková / web ČT24

  ““Inscenace divadelního spolku Kašpar Terminus je velmi originálním uměleckým dílem. Překvapí skvěle a vtipně poskládanými verši, stejně jako zdařile zařazenými hudebními hity. Inscenaci zvlášť ocení příznivci černého humoru, kterým na divadelních prknech nevadí ani nějaký ten vulgární výraz.””

  Jana Kumherová / BeInMagazine

  “"Mimořádná je především Barbara Lukešová, která z uťápnuté, výčitkami prolezlé, absurdně vytrvalé a svědomím neustále popostrkované zestárlé učitelky dokáže vytvořit nenápadně všední monstrum, které vzbuzuje úsměšek, odpor, soucit i obdiv zároveň. A přitom se ta figura vybarvuje úplně nenápadně, samozřejmě, jakoby nic."”

  Vladimír Mikulka

  “"Celá inscenace ve výtečné režii Marka Němce je korunována skvostnými hereckými výkony Barbary Lukešové, Terezy Rumlové a Ladislava Hampla. Dvouhodinová jízda, která Vám nedá vydechnout…"”

  Jiří Himmel

  “"Nedávno jsem si na jednom představení říkal, zda to nešlo udělat mnohem jednodušeji, bez zbytečného „vymýšlení“ – jen herci, jeviště a text. A přesvědčoval se, že asi ne, že takové herce a jeviště nemáme. A že takové texty nejspíš ani neexistují. Pletl jsem se. Terminus v Celetné je právě takový. Vynikající herci: Barbara Lukešová, Ladislav Hampl a Alena Doláková. Prostí, soustředění, odevzdaní a uměření i vášniví. Jednoduché, efektivní a v pravých okamžicích i zdrženlivě efektní „jeviště“, rozuměj v tomto případě režie Marka Němce, scéna Lukáše Kuchinky a kostýmy Jany Jurčové. A především text: veršovaná zběsilost Marka O’Rowea v kongeniálním (a mám věru ve zvyku podobnými slovy spíše šetřit) překladu Ester Žantovské. Strhující, přesně a důsledně shazovaný a přitom dojemný (jakkoli by se moje srdce cynika bez náznaků happy-endu dokázalo obejít). Takže: vida, jde to. Inscenace, kterou by bylo škoda minout."”

  Jakub Škorpil

  “Impozantní představení, skvěle jsme se bavili i dojímali, úchvatná Bára Lukešová, ale klobouk dolů před všemi herci a jejich dechberoucími rýmovanými monology někdy v opravdu závratném tempu. Skvělý překlad! Škoda, že má končit, téměř 10 let mluví za vše..”

  Zelimlejnas (i-divadlo)

  “Díky za letní comeback téhle skvělé inscenace! Většina superlativů, které mě napadají, už tady v hodnocení zazněla. Připojuji se k řadě obdivovatelů skutečně famózních hereckých výkonů Barbary Lukešové, Terezy Rumlové a Ladislava Hampla, nápadité režie Marka Němce i skvostného překladu Ester Žantovské. Ačkoliv je hra hodně temná, a děj sám o sobě dosti depresivní, závěr nabídne divákovi smíření a naději. Naprosto výjimečný zážitek.”

  Petra B. (i-divadlo)

  “Lidi, neváhejte a jděte na to. V září to ještě dávají. Je to absolutní pecka. Pro mě nejlepší hra, kterou jsem za život viděl Neskutečné. Veškeré kulisy se skládají z točny, páru střevíců a kusu lana. A přesto to vůbec nevadí. Hra ve verších vás strhne. Skvěle zahrané od všech třech herců, zvlášť od pana Hampla. Jeho karamelky jsou legrační i mrazivé najednou. Po dlouhé době jsem opět viděl představení, které je prostě skvělé! Tak jsem to už viděl sedmkrát. Lidi, neváhejte a jděte na to. Tohle představení je prostě neskutečné!!”

  Karel1964 (i-divadlo)

  Novinky

  Všechny novinky