fbpx
Divadlo v Celetné
& Klubovna
 • Toggle

  Kráska z Leenane

  Kráska z Leenane

  Cena vstupenek 600 Kč / 390 Kč / 180 Kč děti do 14 let

   

  /vstupenky je nutné si vyzvednout v pokladně Divadla v Celetné/

  Zakoupením vstupenky do Klubovny se divák stává jejím jednodenním členem.

  PROSTOR NENÍ BEZBARIÉROVÝ!

  Martin McDonagh Jakub Špalek

  °černá komedie °napínavá °provokativní

  Není žmolek jako žmolek. Taky málokterý vztah mezi matkou a dcerou je stejný. Mag a Maureen Folanovy na sebe tak trochu zbyly. Neumí žít spolu, ale neumí žít ani bez sebe. A hranice mezi láskou a nenávistí je tak tenká… Četli jste někdy cizí dopisy? Máte rádi kokosky? A máte doma pohrabáč?

  Kráska z Leenane je první divadelní komedií Martina McDonagha, slavila celosvětový úspěch a dodnes je považována za jeho nejlepší text.

  První díl tzv. Leenanské trilogie. Leenanská trilogie – ojedinělý počin Martina McDonagha. Tři hry z jednoho irského městečka, jejichž příběhy se jemně prolínají – místně i časově. Každá z her dokáže existovat samostatně, ale při znalosti ostatních si lépe složíte mozaiku vesnických obyvatel a příběh získá živější podobu.

  LEENANSKÁ TRILOGIE

  hry Kráska z Leenane (1996), Lebka z Connemary (1997) a Osiřelý západ (1997).

  Leenane je vesnice o rozloze cca 7,5 km2, ležící v oblasti Connemara v hrabsví Galway na západě Irska.

   

  Premiéra 6. června 2021

  Délka představení 2.00 hod. s přestávkou

  Počet repríz 69

  • Po 23. 9.
   19. 30
   hrajeme v Klubovně v Jindřišské ulici
  • Út 24. 9.
   19. 30
   hrajeme v Klubovně v Jindřišské ulici

  Herci

  Tým

  • Lenka Kapsová

   Překlad

  • Radka Josková

   Výprava

  • Petr Malásek

   Hudba

  • Lenka Bočková

   Dramaturgie

  • Martin Svoboda

   Fotografie z představení

  “V této inscenaci se šťastně setkaly poměrně známá emočně vypjatá McDonaghova hra, neagresivní přesná režie Jakuba Špalka i strhující herectví celé čtveřice představitelů, kdy zejména Milena Steinmasslová plně využila možností, které jí vděčná role poskytuje. To vše je emočně zesílené domáckou atmosférou "bytového divadla" v klubovně Kašpara.”

  Vladimír Rogalewicz (www.i-divadlo.cz)

  “... Musím uznat, že Kráska z Leenane je v podání divadelního spolku Kašpar krásný a intenzivní zážitek. Propracovanost textu je v naprostém souladu s precizní režií a skvělými hereckými výkony, nad nimž se nejpevněji vznáší ten ústřední postavy. Podobně jako u jiných her Martina McDonagha i zde možná nebudete téměř dvě hodiny klidně dýchat, protože život, zde tedy ten venkovský, je zde podán syrově a nekompromisně, leč také dramaticky nádherně zpracovaný a pokud to vydržíte, můžete při závěrečné písni, která vše krásně spojí, až fyzicky cítit pocit uspokojení nad uměleckou krásou.”

  Lukáš Holubec (tip redakce - www.i-divadlo.cz)

  “Divadlo tak blízko, že blíž už to ani nejde. Herci od vás převezmou vstupenky, obslouží bar a následně odehrají skvělé představení (ve kterém si nejspíš dělají i zvuk, osvětlení, vše). Pro mě se jedná o ten typ hry, kde se třeba jednou za 15 minut zasmějete, ale do dalšího uchichtnutí je vám úzko a trochu špatně z toho zmaru a osobní bídy hlavních postav. Výborné herecké výkony, emoce a hořkost hry ve mě zanechaly silnou stopu. Skvělý divadelní zážitek.”

  Tereza Beranová (www.i-divadlo.cz)

  “Viděl jsem v rychlém sledu celou Connemarskou trilogii v podání Divadla Kašpar. A Kráska z Leenane je mezi nimi královnou. Divák si kromě klasických rychlých výměn a nadávek (což je autorovo poznávací znamení) užije i krásnou psychologickou rovinu postav, která u ostatních dílů trilogie není tak silná, ani tak uvěřitelná. A klobouk dolů před Irenou Kristekovou. To, jak dokáže nenuceně přeskakovat mezi otrávenou starou pannou, zamilovanou holčičkou a mstivým magorem, je nádherná učebnice herectví. Díky.”

  Šípal (www.i-divadlo.cz)

  “Herecký koncert Iris Kristekové a Mileny Steinmasslové pod empatickou režijní taktovkou Jakuba Špalka. Černá tragikomedie s prvky psychothrilleru se soustředí na vztah zapšklé matky a staropanenské dcery. Podivínský toxický vztah plný vzájemného zraňujícího osočování a krutých schválností, syrovější a drsnější než celý irský zapadákov. Je v něm, stejně jako na duši obou žen, víc žmolků než v instantním nápoji Vital, který matka s železnou pravidelností konzumuje. Příběh o nenaplněných touhách a snech a o promarněné poslední šanci na životní změnu je v komorním prostoru Klubovny tak na dosah, až se z toho útroby svírají. Silný divácký zážitek!”

  Helena Grégrová (redakce - i-divadlo.cz)

  “Když máte štěstí kousek od konečků prstů, ale okolnosti hrají a dopadnou proti... Tento skrytý divadelní poklad jsem objevila až dnes. I. Kristeková a M. Steinmasslová jsou přesné jako ostré břitvy. Hrají i očima beze slov. Ničí se navzájem, ale není vyhnutí. Až mě z jejich ryzího herectví a tenze místy polilo horko. Minimum scénických prvků a komorní Klubovna mrazivé vyznění hry ještě zesiluje. Vyzdvihnu ale i výborného Š. Coufala - jako Pat nemá tolik prostoru, přesto je zvratově zásadní. Š. Coufal hraje s jistotou, jiskrou a zároveň až s uhrančivou jemností. Dialogy s I. Kristekovou a čtení dopisu patří k top strhujícím scénám. Zážitek!”

  Kateřina Vodáková (i-divadlo.cz)

  Novinky

  Všechny novinky