fbpx
Divadlo v Celetné
& Klubovna
  • Toggle

    Kodaň

    Kodaň

    Cena vstupenek 600 Kč / 390 Kč / 180 Kč děti do 14 let

     

    /vstupenky je nutné si vyzvednout v pokladně Divadla v Celetné/

    Zakoupením vstupenky do Klubovny se divák stává jejím jednodenním členem.

    PROSTOR NENÍ BEZBARIÉROVÝ!

    Michael Frayn Jakub Špalek

    °drama °napínavé °osudové °záhadné

    Napínavý příběh o hranici odpovědnosti vědců za jejich vynálezy, které mohou zásadně ovlivnit běh světa. Hra rekonstruuje situaci z roku 1941, kdy se tajně setkali dva přátelé – přední nukleární fyzici Niels Bohr a Werner Heisenberg. Situace je pro oba velmi nebezpečná, nelze mluvit přímo. Oba se mohou o pravém smyslu toho, co bylo řečeno, i toho, co řečeno nebylo, jen dohadovat. Je však pravděpodobné, že možná jen díky tomuto pro obě strany tak nervóznímu setkání se Německu za druhé světové války nepodařilo zkonstruovat atomovou bombu.

    Text získal řadu ocenění a je považován za jeden z vrcholů dramatiky konce 20. století. 

    „Teď už jsme všichni dávno po smrti, a o mně si svět pamatuje jen dvě věci. Jedna je princip neurčitosti – a ta druhá je moje záhadná návštěva u Nielse Bohra v Kodani v jedenačtyřicátém roce. Neurčitosti rozumí každý. Nebo si to aspoň myslí. Mojí cestě do Kodaně nerozumí nikdo. Vysvětloval jsem to ixkrát. No nic, bude mi potěšením zkusit to ještě jednou. Teď, když už jsme všichni po smrti. Teď, když už to nikomu neublíží, teď, když už nikdo nikoho nezradí.“

     

    Dvacet minut před začátkem představení začínáme vodit diváky do Klubovny.

    Premiéra 30. listopadu 2022

    Délka představení 2.30 hod. včetně přestávky
    Počet repríz 31

     

    • Čt 25. 4.
      19. 30
      hrajeme v Klubovně v Jindřišské ulici
    • Ne 12. 5.
      19. 30
      hrajeme v Klubovně v Jindřišské ulici
    • Po 13. 5.
      19. 30
      hrajeme v Klubovně v Jindřišské ulici

    Herci

    Tým

    • František Fröhlich

      Překlad

    • Lenka Bočková

      Dramaturgie

    • Radka Josková

      Výprava

    • Martin Svoboda

      Fotografie

    “Myšlenkovou hodnotu Fraynovy hry ocení i odborníci na fyziku, nejednoznačnost složité situace je dobře vystižená a doplněná mnoha okolnostmi. Struktura dramatu však představuje pro tvůrce úskalí. Režisér J. Špalek hru po letech nastudoval v nové koncepci pozměněné pro Klubovnu, jejíž komorní prostor lépe svědčí udržení pozornosti a vstřebání nesnadno stravitelných dialogů. Přestože i zde nejeden divák místy „zabloudí“, stojí za to se zkusit náročnějšímu zážitku vystavit. Srovnání může být přínosné i pro pamětníky předchozí verze, kteří zde spatří herce užívající úspornější prostředky a zcela odlišné vyznění postavy Heisenberga.”

    Pavel Širmer (redakce i-divadlo.cz)

    “Po 20 letech od chvíle,kdy jsem v Celetné viděl předchozí inscenaci,na mne působila nová inscenace v klubovně ve Štěpánské stejně silně.Intimní prostor umožnil mnohem úspornější až minimální jevištní akci, o to je text inscenace apelativnější.Přestože herci 2 a půl hodiny diskutují o principech kvantové fyziky,jádrem představení jsou etické otázky spolupráce vědce se zjevně zločinným systémem (ale i obecněji jakákoli spolupráce vedoucí k zabíjení lidí).Je hrozné,jak představení získalo kvůli aktuálním událostem až strašidelnou aktuálnost.Můj obdiv (absolventa matfyzu) patří oběma hercům za zvládnutí obrovského množství velice obtížného textu.”

    Vladimír Rogalewicz (i-divadlo.cz)

    “Zajimave tema etiky jaderne fyziky na zacatku II valky v nemci okupovane Kodani, zari 1941. Scena, tri zidle. Dva nositele Nobelovy ceny, bezchybny F. Kreuzmann jako spickovy dansky fyzik Niels Bohr, temer dokonaly O. Novak jako nejlepsi nemecky fyzik Heisenberg a chybujici E. Elsnerova jako Bohrova manzelka. Velmi narocne na nastudovani. Odlehcovala to Bohrova manzelka ktere to oba dva vysvetlovali laicky, aby chapalo i hlediste. Uhrancive. Ke konci jsem uz ztracel pozornost, ale presto velmi doporucuji.”

    Fekete (i-divadlo.cz)

    Novinky

    Všechny novinky