Divadlo v Celetné
& Klubovna
 • Toggle

  DVA KLASICI NA KAŠPERKU

  Dva klasici na Kašperku

  Letos v sprnu již po třinácté vyráží pražský divadelní spolek Kašpar na středověký hrad Kašperk, ukrytý na kopci v houštinách lesů Kašperských hor. Letošní ročník Kašpaři představí jednu čerstvou novinku a přivezou i lety prověřenou klasiku, která není na Kašperku žádným nováčkem. Mezi kamennými zdmi hradního opevnění se potkají dva velikáni – OTHELLO Williama Shakespeara a CYRANO Edmonda Rostanda. Dva příběhy z nichž každý je jiný a přeci si jsou podobné – láska, vášeň, hrdost, intrika a smrt – to vše pojí oba příběhy, ač byl každý napsán v jiné době.

  Hostování pražského souboru otevře – letos v dubnu premiérovaný – OTHELLO, v jehož hlavních rolích uvidíte Jana Potměšila, Adriana Jastrabana a Alenu Dolákovou. Příběh, který všichni známe, kde láska a vášeň jsou nade vše. Příběh který k nám i po 410 letech stále promlouvá. Příběh, který se může stát i vám… A proč se v Kašparu rozhodli zrovna pro tuto tragédii? „Chtěli jsme najít dobrou roli pro Jana Potměšila – po úspěchu Richarda III. si o to zaslouženě říkal – a Othello nám z toho vyšel jako vítěz. Příběh staršího muže, co celý život zasvětil bojům, válce a najednou změní svůj život, zamiluje se a ožení… – téma rozhodně skvělé,“ říká Jakub Špalek, který je již zkušeným shakespearovským režisérem.

  V polovině týdne Othella vystřídá další nesmrtelný příběh – CYRANO, nejslavnější Rostandovo dílo s osmi lidmi v původních osmnácti rolích. Hra označována jako novoromantická tragikomedie začínala v Kašparu v roce 2006 jako letní speciál, ale dokázala se velmi lehce oprostit od této škatulky a uvádí se úspěšně také během sezóny. Rostandův text si Kašpaři upravili dle vlastních potřeb. Úprava je z pera Lukáše Hlavici a byla vytvořena již pro inscenaci Cyrana v devadesátých letech, kterou tehdy také režíroval Jakub Špalek. Zredukování počtu jednajících postav a multiplikace některých rolí neubírá nic na výpravnosti příběhu, koncentruje pozornost k důležitým momentům, ale neuchyluje se ke kusosti či nechtěné zkratkovitosti. V hlavních rolích uvidíte Martina Hofmanna a Jitku Čvančarovou.

  Kašpaři se v srpnu na hradě zdrží bez jednoho dne týden, od 5. do 10. srpna hrají každý večer od devíti hodin! Tak se na ně určitě přijeďte podívat, tamní atmosféra a hradní scenérie dodává klasickým příběhům téměř skutečný rozměr!

  Hrad Kašperk dal postavit Karel IV. na obranu zemské hranice – kašperskohorské Zlaté stezky – bohatých zlatých dolů a rýžovišť. Se svojí nadmořskou výškou 886 m. n. m. je naším nejvýše položeným královským hradem. Lidská fantazie jej opředla řadou tajemných pověstí. Pochmurné a strašlivé příběhy z Kašperku učinily jeden z nejstrašidelnějších hradů.

  PROGRAM:
  5.- 7.8. – OTHELLO od 21.00 hod
  8.- 10.8. – CYRANO od 21.00

  Cena vstupenky v předprodeji 275 Kč, na místě 300 Kč.

  PŘEDPRODEJ VSTUPENEK :
  HRAD KAŠPERK: Žlíbek 55, (v pokladně hradu Kašperk) 
KAŠPERSKÉ HORY: Měst. kult. a inf. středisko, Náměstí 1,
KLATOVY: CAMPANATOUR,Plánická 3,
PRAHA: Divadlo v Celetné, Celetná 17,
STRAKONICE: Měst. inform. centrum, Velké nám. 2,
SUŠICE: Měst. kult. středisko, Příkopy 178,
VIMPERK: Měst. kult. středisko, Johnova 226.

  www.divadlovceletne.cz

  Novinky

  Všechny novinky