Divadlo v Celetné
& Klubovna
 • Toggle

  V KAŠPARU SE RODÍ LÁSKA – LÁSKA S VŮNÍ ODPADKŮ

  Hra francouzské autorky Natachy de Pontcharra – Mickey la Torche z roku 1993 sice již nepatří mezi žhavé dramatické novinky, nicméně českého zinscenování se dočká poprvé až letos v únoru v divadelním spolku Kašpar, který ji uvádí v české premiéře.

  Hra u nás vyšla v překladu Daniely Jobertové pod názvem REFLEKTOR MIKI v první díle časopisu Svět a divadlo v roce 2001 a krátce poté (na konci dubna 2001) se dočkala scénického čtení v režii Jana Cikána s Pavlem Zatloukalem v roli Mikiho. Po více jak deseti letech od překladu, a přesně dvacet let po napsání, se teď konečně dostává v Čechách plnohodnotně na jeviště pod lehce upraveným názvem BATERKA MIKI.

  Jde o příběh muže z okraje společnosti, který vnímá náš svět duševně pokřivenou optikou a považuje se za nedoceněného hrdinu, jenž na svá bedra bere odpovědnost za blaho svého okolí. Specifické vyjadřovací prostředky, kterými svůj osud popisuje, zvláštním způsobem umocňují vnímání neobvyklého životního příběhu.

  Režijně se inscenace BATERKA MIKI ujal Lukáš Jůza, který je hereckým členem Kašparu již mnoho let. Režírovat bude svého hereckého kolegu a spolužáka z DAMU Petra Lněničku, který přijal hlavní a zároveň i jedinou roli. Jůzův režijní debut budete moci na prknech Divadla v Celetné vidět od 19. února 2013.

  BATERKA MIKI se také řadí mezi sedm titulů nové programové řady Kašparu nazvané KAŠPAR.noir – Někdo to rád hořké!. Kromě této novinky do ní spadají i některé starší tituly – Helverova noc, Běsi a Něžná je noc, dále sem patří nedávno premiérovaný Léčitel (Brian Friel) a Tetování (Dea Loher) a v říjnu se připojí poslední ze sedmi titulů Terminus (Marc O’Rowe).

  Natacha de Pontcharra (*1960) se narodila ve francouzském městečku Montélimar. Již od svých šestnácti let publikuje básně, novely a ilustrace ve francouzských magazínech a periodikách. Je také autorkou více než 20 divadelních her – např. Mickey la Torche (1993), Dancing (2000), Les Ratés (2000), Je m’appelle pas Shéhérazade (2004) – za které obdržela několik cen. Její hry jsou překládány do mnoha jazyků (angličtina, španělština, němčina, čeština atd.). Žije v Paříži.

  Premiéra 19. února 2013

  Hraje: PETR LNĚNIČKA

  Překlad – Daniela Jobertová. Režie – Lukáš Jůza. Výprava – Petra Krčmářová. Dramaturgie – Lenka Bočková.
  www.divadlovceletne.cz

  Novinky

  Všechny novinky