Divadlo v Celetné
& Klubovna
 • Toggle

  Večer pro Cenu Ferdinanda Vaňka

  Večer pro Cenu Ferdinanda Vaňka

  Cena Ferdinanda Vaňka je mezinárodní soutěž krátkých politických her, které na výzvu časopisu Svět a divadlo napsali  přední čeští a evropští autoři. Pojmenována je podle Ferdinanda Vaňka, dramatického alter-ega Václava Havla. Proto je také obdobou Havlovy nepolitické politiky, tedy soutěží nesoutěžní, kde vyhrávají všichni, nejen ten, kdo rozhodnutím mezinárodní poroty zvítězil, jen dostává cenu hlavní. V roce 2017 proběhne již třetí ročník této soutěže. Předešlými vítězi byli Małgorzata Sikorska-Misczuk (2013) a Csaba Székely (2015). V Divadle v Celetné proběhne slavnostní ceremoniál s předáním Ceny i scénická prezentace vybraných textů.

  Vstupné: 50 Kč

   

  Uvedené hry:

  DÍVKA S PAPEŽEM

  Michał Walczak

  Dramatik a režisér (1979). První literární cenu získal jako student gymnázia, od té doby soutěží rád a rád vyhrává: na kontě proto má řadu ocenění z domova i zahraničí. V současnosti je nejvíc uváděným polským dramatikem v Čechách. Mimo jiné je i autorem i režisérem varšavské kabaretní řady Požár v bordelu. Hra Dívka s papežem na tento kabaret volně navazuje. Dva mladí lidé a umělci jsou ve svém v novém bytě. Ona si však dělá starosti: Evropa je v krizi, k tomu uprchlíci a navíc je těhotná. Byt byl ke všemu kdysi součástí exkluzivního bordelu, kde podivný Papež poskytoval služby gynekologické a duchovní. Otázka je, zda nevypukne požár.

  překlad: Jiří Vondráček

  Ona: Diana Toniková
  On: Lukáš Jůza
  Papež: Petr Halíček

  Režie: Šimon Dominik

   

  POZICE

  Vzděláním komponista, až do roku 2008 vážený norský skladatel moderní hudby a později – již jako dramatik – držitel řady ocenění včetně Ibsenovy ceny, Fredrik Brattberg (1978) staví své texty obvykle tak, že v mnoha možných variacích předkládá divákům jednu scénu, v níž lehce mění vzájemné vztahy postav, stejně jako náladu scény. Tak i v jeho hře Pozice vstupují Ole a Siri Eriksenovi znovu a znovu a znovu do nového domu. Teprve postupně a v drobných náznacích poznáváme, co bylo potřeba novému domu obětovat a co to s Olem i Siri a jejich vztahem udělalo. Jako roli v tom všem hraje Eva Storvangová? Brattberg nenabízí odpovědi, jen drobné střípky ukryté v pavučině slov.

  překlad: Karolina Stehlíková

  On: Petr Halíček
  Ona: Jitka Nerudová
  Eva: Diana Toniková

  režie Šimon Dominik / výtvarná spolupráce Petra Krčmářová / hudba výběr / dramaturgie SAD

  Herci

  Novinky

  Všechny novinky