fbpx
Divadlo v Celetné
& Klubovna
 • Toggle

  Do velké krajiny Dudédu / Bylo nás pět

  Do velké krajiny Dudédu / Bylo nás pět

  Cena vstupenek 30 Kč / bez slevy

  Dismanův rozhlasový dětský soubor / Do velké krajiny Dudédu

  Tenkrát bylo ledacos pruhované nebo puntíkované, něco bylo i kostičkované, ale barevné nebylo nic… Tak začíná pohádka O kohoutech, bouřce a duze, kterou poslal z husákovského vězení svým dcerám Františce a Martě Ivan Martin Jirous (1944 – 2011). Básník, výtvarný teoretik a kritik, vůdčí postava českého undergroundu, signatář Charty 77.

  Z jeho pohádek, básní a dopisů vzniklo představení Do velké krajiny Dudédu. Dismančata sepsala otázky, které jsme poslali Františce a Martě Jirousovým. Na jednu z nich – Nebály jste se u tatínkových pohádek? – Marta odpověděla: „Táta pohádky většinou zasadil do prostředí, ve kterém jsme vyrůstaly, takže nám to bylo blízké – sporák, uhlák, studna, dvůr, všechno jsme si uměly dobře představit. On byl ve vězení a my doma. Ale tím, že psal pohádky, které se odehrávaly u nás doma, se to všechno propojilo a byli jsme tak všichni zase spolu.“

  Vydejte se s námi do světa, kde „kočky můžou bejt červený a fialový“, do krajiny v láhvi a tam, kde myši šustí kožíšky…

  Hraje a zpívá Dismanův rozhlasový dětský soubor.

  Scénář a režie: Jana Franková
  Scénografie: Magdalena Bartáková
  Stínohra a loutky: děti z DRDS a Magdalena Bartáková
  Hudba: Jakub Sejkora
  Technická spolupráce: Jan Hnilička
  Foto: Hana Novenková

   

  Taneční studio Light / Bylo nás pět

  Tanečně divadelní inscenace na motivy stejnojmenné knihy Karla Poláčka. Povinná školní četba Poláčkovy knihy Bylo nás pět je pro dnešní děti nudná už jenom proto, že je povinná a sto let stará. Oblečení, zvyky, čeština a hry kluků a holek v knižní předloze vypadají pro současné čtenáře starobyle a nudně.

  Ale co se s takovými názory dětí stane, když si na motivy knihy Karla Poláčka začnou hrát? Nejsou náhodou děti pořád stejné?
  Jsou radosti kluků a starosti holek i dnes taky takové? „ A když oni jsou takoví – my budeme taky takoví!“ Pročež jsme rádi, že Karla Poláčka máme!

  Scénář, režie, výprava: Lenka Tretiagová
  Hudba: Ondřej Galuška

  Hrají: Adam Solar, Evelína Caisová, Martin Lerch, Jeroným Janč, Cyril Hodek, Filip Inhatola, Jaroslav Nesen, Rozálie Žižková, Tereza Solarová, Magdaléna Krejčí, Kateřina Bártů, Filipa Budinská, Emma Vorlová, Diana Lerchová, Johana Fiřtová, Ema Pušová, Ester Kubizňáková, Marie Kučerová, Ondřej Kolařík

  Děkujeme za hudební spolupráci Anně Tretiagové, za pohybovou spolupráci Davidovi Králíkovi, Renatě Bártové a Evě Staré, za ušití kostýmů Daniele Kociánové a Zuzaně Maškové, za dlouhodobou podporu ZUŠ Na Popelce v Praze 5, Studiu ALTA a rodičům dětí.

   

   

  Novinky

  Všechny novinky