fbpx
Divadlo v Celetné
& Klubovna
 • Toggle

  Běsi (krásy)

  Běsi (krásy)

  Cena vstupenek 250 Kč / 150 Kč

  Fjodor Michailovič Dostojevskij Petr Lanta

  …I přišli k Ježíšovi a nalezli člověka toho, z kteréhož ďáblové vyšli, oděného a majícího rozum, on sedí u noh Ježíšových. I báli se. A vypravovali jim také ti, kteříž byli viděli, kterak jest ten vyproštěn, jenž ďábelství měl.                  Luk VII, 35-36

  11. listopadu 2021 uplynulo 200 let od narození spisovatele Fjodora Michailoviče Dostojevského. Román Běsi (1871) představuje jeden z vrcholů jeho tvorby, zároveň i přes svou košatost láká mnohé ke dramatickému ztvárnění.

  Největším zlem člověka je dle autora románu vlažnost srdce a víry, nikoliv ateismus. Lze říci, že Dostojevského zajímají výhradně „věčné problémy lidské existence, její smysl, meze, účel, svoboda, nesmrtelnost, dobro, zlo, jsoucnost Boží“. Centrem dění Běsů je mladý vzdělaný šlechtic Nikolaj Vsevolodovič Stavrogin – okouzlující všechny (ženy ale i muže) svou tajemnou osobností. Je to hrdina hraničního typu, člověk zkoumající hranice lidského jednání. Je světcem nebo Ďáblem? Sveden nástrahami zla zakouší a zároveň způsobuje jiným utrpení. Podílí se na rozvratu klidného života ve městě, zároveň se brání stát „novým Carem“.

  Dramatizace podobně jako román není pouhou „černou kronikou“ vyvolávající depresivní stavy (viz – známý obraz Emila Filly), Běsi (krásy) jsou plné ironie a humoru, ale také vášní a touhy po nalezení životní harmonie.  Do jisté míry také reflektují rozdíl mezi východním a západním myšlením.

  Inscenace souboru Nová Krása (Společnost Dr. Krásy) vznikla speciálně pro klášter Broumov, navazuje na Wojtylovo Vyzařování otcovství.

  Dramatizace: Petr Lanta

  Dramaturgická spolupráce:  Natálie Volková, Dušan Hübl

  Odborná spolupráce: Jindřich Veselý

  Výprava: Petr Vaněk

  Hudba: Dan Červinka aj.

  Hrají: Richard Fiala, Gábina Pyšná, Josef Wiesner, Kryštof Nohýnek, Lucie Zachovalová, Natálie Volková, Alžběta Petrová, Jan Táborský, Jiří Novotný, Iva Jakimiv, Milada Vyhnálková, Dan Červinka, Ivan Kühnmund, Libor Novák, Dušan (+ 16.12. 2022), Šimon Maudet, Matouš Fendrych, Diviška Šiková, Filip Halbich, aj.

   

  Délka představení: 2 hod. a 45 min.

  Novinky

  Všechny novinky