fbpx
Divadlo v Celetné
& Klubovna
 • Toggle

  Pouť KRÁLE LEARA z Celetné do Kochánek, na Hrad Kašperk a zpátky do Celetné…

  S počátkem roku 2024 jsme začali zkoušet našeho šestého Shakespeara (když nepočítáme pásmo Májový Shakespeare, kde jsme inscenovali jen nejslavnější scény z velkých Shakespearových her). Tentokrát jsme vybrali Shakespearovu tragédii KRÁL LEAR, jejíž vznik se datuje do let 1605/1606.

  Vznik této inscenace bude velmi odlišný od všech předchozích. Zkoušení bude rozděleno do několika etap, kdy budete moci vidět rodící se představení v různých fázích rozpracování…

  Pokud tedy chcete mít jedinečnou možnost a nahlédnout do syrového procesu zkoušení, tak přijďte na únorovou veřejnou zkoušku, kde uvidíte inscenaci jen v náznaku kostýmů a scény. Uvidíte čisté situace bez jakéhokoli formálního dotažení.

  V květnu pak bude možnost vidět verzi, která se bude hrát během léta na open air jevištích (Kochánky, Kašperk, Vlksice). To už budeme mít (asi) kostýmy, hudbu, scénář bude mít jasnější podobu (do této chvíle jej průběžně škrtáme, doplňujeme a měníme), herecky bychom si měli být „jistější“.

  Premiéry open-air verzí pak proběhnou v červnu (zahrada Kochánky), v červenci (hrad Kašperk) a v srpnu (tvrz Vlksice). Každému prostoru ušijeme Leara na míru, využijeme potenciál místa. Tam už je možné vidět „hotovou“ inscenaci.

  V únoru 2025 se Král Lear dočká své jevištní verze v Divadle v Celetné.

  Smyslem této „pouti“ je samozřejmě kvalitní inscenace. Už dříve jsme občas záměrně pozdrželi výrobu dekorace a kostýmů s tím, že uvidíme, jak se hra při zkoušení bude vyvíjet. Zkoušení Leara na etapy sleduje jiný cíl. Z letité zkušenosti víme, že na Kašperku se blankvers, obsah a smysl textu „sám vyloupne“. Je tam jen kámen ve zdi a před vámi spousta diváků, co si přišli pro zážitek. Musíte hrát nahlas, dopředu, jasně. Nutí vás to rozhodnout se, o čem mluvím, co chci sdělit. Věříme, že tam lépe porozumíme smyslu situací, postav i celé hry.
      
  Těší nás, že si můžeme něco takového vyzkoušet a jsme sami zvědaví, co nám to dá, případně co nám to vezme. Tak s námi pojďte projít tuto dobrodružnou výpravu.


  Novinky

  Všechny novinky