Divadlo v Celetné
& Klubovna
 • Toggle

  KAŠPAR ZAHÁJIL NOVÝ ROK PREMIÉROU

  2. ledna uvedl spolek Kašpar novou premiéru – představení podle scénáře Borise Hybnera BLUFF.


  Rozhovor k inscenaci Bluff
  odpovídá Karel Král – režisér inscenace, ptá se Jana Soprová – Scéna.cz


  Co tě inspirovalo k tomu, abys vytáhl tohle staré Hybnerovo téma?
  Udělat Bluff jsem si přál dlouho. To proto, že se mi tehdy, před 30 lety, moc líbilo, jak Bluff zrežíroval Peter Scherhaufer na Provázku. Scénář Borise Hybnera je inspirativní napětím mezi komikou a hrůzou i groteskou a erotikou.

  Byl od počátku jasný hlavní představitel – Matouš Ruml? Pokud ne, jak jsi došel právě k němu?
  Nejprve, před několika lety, jsem chtěl Bluff dělat s Vladimírem Javorským, ale odmítl, že prý je to už na něj moc velká divočina. No a potom mě napadlo obrátit se na Jakuba Špalka – v té původní provázkovské verzi totiž hrála jeho sestra, v době premiéry sedmiletá Petra Špalková. Matouše Rumla mi navrhl Jakub. Stejně tak Elišku Bouškovou a Alenu Dolákovou. Matouš zas přivedl Šárku Vaculíkovou. Já Jakubovi, Matoušovi a Pánubohu děkuji, že to dopadlo právě takhle. Protože jsou úžasní. Lepší kvarteto si teď vůbec nedovedu představit.

  Nakolik ses inspiroval provázkovskými představeními?
  Hodně. Což platí, i když tam teď najdou pamětníci jen několik konkrétních inspirací z verzí Jiřího Pechy a Pavla Zatloukala. Lhal bych totiž, kdybych tvrdil, že si z těch inscenací pamatuji víc než ústřižky. Ale náladu si pamatuji dobře. Úžasné mi tehdy připadalo, že Peter Scherhaufer udělal sérii s různými herci, kdy každá měla trochu jiný průběh a úplně jiný konec. My máme obsazení jedno, přesto chceme, aby šlo o různé verze i co se konců týče. Nejde jen o vtip a o to, že diváci mohou chodit opakovaně a s napětím, jak to tentokrát dopadne. Odvážně se domnívám, že je v tom hlubší smysl. Čísla a gagy, které máme připravené, skládají příběh. Přitom stačí změnit pár situací a rázem jde o zcela odlišný osud. U lidí je to stejné. Naše životy se velmi podobají. Přesto je každý jiný.

  Jak jsi spokojen s výsledkem?
  Jsem spokojen nejen s výsledkem. To zkoušení bylo tak krásné, že bych v něm moc rád dál pokračoval. Jinak se cítím jako František Venclovský, když přeplaval La Manche: sú tak šťastné…

  Novinky

  Všechny novinky