fbpx
Divadlo v Celetné
& Klubovna
 • Toggle

  Vildův mlýn v Jistebnici – Lebka z Connemary a Vyprávění starého vlka – OPEN AIR

  Vodní mlýny mají na Jistebnicku dlouhou, přibližně sedmisetletou tradici.

  Vildův mlýn stojí na břehu potoka Cedronu nedaleko jistebnického náměstí minimálně od počátku 19. století. Trámy na střeše pocházejí dokonce z roku 1759. Přízvisko Vildův získal podle posledního obyvatele – malíře a volnomyšlenkáře Viléma Štěpánka. Někteří pamětníci ale mlýn doteď nazývají Slabův podle rodiny původních majitelů. Štěpánkovi stavení zakoupili až později, po druhé světové válce však o něj přišli – za kolaboraci s nacisty jim bylo zkonfiskováno.

  Vildův mlýn slouží jako skvělá ukázka klasické architektury jihočeské vesnice. Do základní hmoty nebylo od padesátých let stavebně zasahováno, stále tak skrývá detaily, jako je kamenné vstupní ostění nebo klenba zvaná česká placka. Uprostřed stavení navíc doteď stojí černá kuchyně a na místo nikdy nebyla zavedena voda ani kanalizace.

  Mlýn byl přesto donedávna obydlený, a to zmíněným Vilémem Štěpánkem, kterého město v jeho rodném stavení nechalo žít z dobré vůle, přestože mu nepatřilo. Vilda byl díky svému jedinečnému a pečlivě udržovanému zevnějšku těžko přehlédnutelný. Až do své smrti v červenci 2015 nosil dlouhé, načerno obarvené vlasy, tmavé nehty a make-up. A podobně specifická byla i jeho povaha.

  neděle a pondělí 15. a 16. 8. od 21:00 hod. – Lebka z Connemary

  sobota 22. 8. od 14:00 hod. – Vyprávění starého vlka, aneb pravda o Karkulce – Divadlo Koňmo

  Vstupenky v prodeji v pokladně divadla, na www.divadlovceletne.cz, ve Vildově mlýně a ve vybraných předprodejích.

  Novinky

  Všechny novinky