Divadlo v Celetné
& Klubovna
 • Toggle

  TŘI HERCI, TŘI DIVADLA, TŘI PREMIÉRY

  Ojedinělý projekt v české premiéře a hned na třech jevištích uvedou Činoherní studio Ústí nad Labem, Divadlo Petra Bezruče z Ostravy a pražský divadelní spolek Kašpar, kteří společně nazkoušeli hru předního irského dramatika Briana Friela LÉČITEL.

  Hra tohoto irského autora, nazývaného někdy také „irský Čechov“, není žádnou horkou novinkou. Napsal ji v roce 1979, tedy přesně ve svých padesáti letech. V roce vzniku měla premiéru na Broadwayi a od té doby ji uvedlo mnoho divadel po celém světa, ale české premiéry se dočká až letos v říjnu. Brian Friel zasvětil velkou část své tvorby rodné zemi – zabývá se irskou historií, reaguje na současnou politickou, společenskou a kulturní situaci a zároveň se zaměřuje i na mezilidské vztahy. Friel není českému publiku neznámý, je autorem her které se na českých jevištích objevují poměrně často – např. Proměny, Tanec na konci léta nebo komedie Lásky paní Katty.

  Léčitel je monologická hra se silným příběhem, který je vyprávěn vždy z pohledu jednoho mluvčího a tak se jednotlivé verze místy dost rozcházejí. Kde je vlastně pravda? A kdo si některé situace časem již lehce přibarvil? A je to vůbec důležité? Výsledkem čtyř monologů je ucelený, místy lehce smutný, obraz mnoholetého putování i jednotlivých životních osudů této nesourodé trojice.

  Struktura textu nabídla zkoušejícím jedinečnou možnost, která dala, mimo jiné, vzniknout myšlence, u nás nezvyklé, koprodukce tří divadel, které jsou si geograficky dosti vzdálené. Tou možností je individuální přístup při zkoušení, kdy je v textu od autora předepsáno, že se postavy na jevišti neobjevují současně. „Text jsme vybrali kvůli krásně vystavěným monologům, které do češtiny výborně přeložila Ester Žantovská a zároveň proto, že je vynikající příležitostí pro tři silné herecké osobnosti.”, říká k uvedení hry dramaturgyně Lenka Bočková. A manažer dalšího z participujících divadel (DPB) Tomáš Suchánek ke vzniku inscenace dodává: „Filip Nuckolls, současný umělecký šéf Činoherního studia Ústí nad Labem a režisér spolku Kašpar, nastudoval Léčitele, hru, která má předpoklad stát se hereckým koncertem tří aktérů – Markéty Harokové, Matúše Bukovčana a Jakuba Špalka. Vnímám to jako jakési uzavření kruhu, kdy přátelství, odvaha a odhodlání vyústily v koprodukční inscenaci. Jsem za ni rád a těším se!“ A Filip Nuckolls ke zkoušení jen dodává: „Monodramat jsem nazkoušel již několik, takže mám myslím dobrou průpravu a moc mě to baví i právě proto, že to není čisté monodrama, jen se zde pracuje se stejným monologickým principem.”

  ÚŽASNÝ FRANCIS HARDY! ZÁZRAČNÝ LÉČITEL!! POUZE DNES VEČER!!!
  Hrají:
  Frank – Jakub Špalek / Grace – Markéta Haroková / Teddy – Matúš Bukovčan

  Režie Filip Nuckolls / Překlad Ester Žantovská / Kostýmy Petra Krčmářová / Dramaturgie Lenka Bočková

  Pražská premiéra se uskuteční 18. října 2012 v Divadle v Celetné.
  www.divadlovceletne.cz

  Novinky

  Všechny novinky