Divadlo v Celetné
& Klubovna
 • Toggle

  ROMEO A JULIE – premiéra 1. 8. 2012

  Jeden z nejznámějších milostných příběhů, který byl kdy napsán, právě ožívá na jevišti Divadla v Celetné v režii Jakuba Špalka. Monteci a Kapuleti, den a noc, láska a nenávist, rozpálené ulice Verony a chladná ocel mečů dvou znepřátelených rodů…

  Romeo a Julie vznikla v tzv. lyrickém období Shakespearovi tvorby, do kterého spadají i sonety a několik dalších básnických her. O popularitě hry v době vzniku, vypovídá fakt, že již v roce 1597 se objevilo první tištěné vydání tohoto textu, nazývané K1, jež bývá označováno za tzv. špatné kvarto a které dle různých teorií iniciovalo o dva roky později vydané K2, které bylo „nově opraveno, rozšířeno a vylepšeno“.

  Text patřící k vrcholným tragédiím, tohoto mýty opředeného autora, se v Kašparu rozhodli adaptovat na míru osmi postavám, aniž by se cokoliv ubralo na sdělnosti příběhu a síle prožitku, kterou tato hra nese. Původních více jak dvacet postav schází tedy opravdu málokomu.

  Hlavními protagonisty jsou mladé tváře Kašparu – jako Romeo se představí Matouš Ruml a partnerkou je mu v alternaci s Veronikou Kubařovou i jeho skutečná žena Tereza Rumlová. V roli Juliina otce uvidíme Jana Potměšila, kterého životem momentálně provází chůva v podání Ilony Svobodové nebo Barbary Lukešové. Veronské výrostky Merkucia a Tybalta si zahrají Petr Lněnička a Martin Hofmann. Do role Parise, jenž je v této úpravě také prodlouženou rukou veronského knížete reprezentujícího zákon, byl obsazen neokoukaný Aleš Petráš a duchovní rovinu příběhu dodává páter Lorenzo, kterého ztvárňuje Adrian Jastraban.

  Jak bývá v Kašparu dobrým zvykem, ke spolupráci byli přizvání opravdoví odborníci a špičky své profese. Při soubojích z šermířské dílny Petra Nůska divákům bude běhat mráz po zádech a naopak na plese při tancích v choreografii Petra Čadka, na hudbu Daniela Fikejze, kterou živě reprodukuje kapela Krless, se roztančí duše každého zúčastněného. Ples díky přítomnosti této čtyřčlenné kapely dostál také pár změn, doopravdy se zde tančí a zazní několik originální písní, jejichž texty byly vybrány z básní ze středověkých a renesančních sbírek a zazní také jeden zhudebněný Shakespearův sonet.

  Zbývá snad již jen slovy Shakespeara dodat: Když něco selže, buďte shovívaví a snad to naše přičinění spraví.

  HRAJÍ: Matouš Ruml, Tereza Rumlová/Veronika Kubařová, Jan Potměšil, Barbara Lukešová/Ilona Svobodová, Petr Lněnička, Martin Hofmann, Aleš Petráš, Adrian Jastraban a KRLESS, hudci písní nejstarších

  PŘEKLAD Josef Topol / REŽIE Jakub Špalek / DRAMATURGIE Lenka Bočková /
  SCÉNA Karel Špindler / KOSTÝMY Jan. C. Löbl / HUDBA Daniel Fikejz / TANCE Petr Čadek / ŠERMY Petr Nůsek – A.R.G.O.

  Premiéra se uskuteční 1. srpna 2012 v Divadle v Celetné.

  Novinky

  Všechny novinky