fbpx
Divadlo v Celetné
& Klubovna
 • Toggle

  Mučedník

  Mučedník

  Cena vstupenek 260 Kč / 130 Kč

  Marius von Mayenburg Martin Tichý

  Je normální, že dívky plavou v bikinách?

  Do 12 let nevhodné.

  „Mám dost civění skrz opocené brýle mezi Melaniina stehna, která se otvírají, když přede mnou plave. /…/ Dlouho jsem to snášel, ačkoliv Pán přikazuje, ať se ženy oblékají slušně a zdobí se prostě a střízlivě a ne ať nosí bikiny. /…/ Snášel jsem to, možná jsem to ani nevnímal, ale teď to vnímám, cítím to naprosto zřetelně a je mi to poznat na těle, a proto dnes, v den svatého Polykarpa, vyhlašuji nemravnosti válku. “To není replika fanatického kněze, ale obyčejného kluka, který se rozhodl, že nebude chodit na hodiny plavání. Školáka, který se chce stát mučedníkem a který se rozhodne zabít z náboženských pohnutek svou učitelku.

  Náboženského fanatismu se dnes bojíme stále víc. Naše hra vám na něj nabízí mrazivě groteskní, ale především neobvyklý pohled: s fanatismem nespojuje islám, ani přistěhovalce, ale „našeho“ evropského kluka, který propadl „našemu“ náboženství. Mayenburgova hra je dráždivým a nepopisným svědectvím o naší době a o nás. Není to poprvé, co se režisér Martin Tichý na scéně našich divadel potkává s textem německého dramatika. Jeho režie Arabské noci vynesla našemu divadlu dokonce účast na Pražském divadelním festivalu německého jazyka a prestižní Cenu MAX. Tentokrát se v Malém divadle setká s dílem možná nejvýznamnějšího německého dramatika současnosti, Maria von Mayenburga.

  Inscenace Mučedník Divadla F. X. Šaldy vznikla v rámci projektu Mezinárodní spolupráce divadel J-O-Ś v Trojzemí Německo-Polsko-Česká Republika (číslo projektu: 100268427), který je financovaný z dotačních prostředků Programu spolupráce Česká republika – Svobodný stát Sasko 2014 – 2020. Jde o inscenaci zásadního dramatického díla z německého kulturního prostředí – autor Marius von Mayenburg je jedním z nejvýraznějších a současně nejhranějším dramatikem Německa mimo jeho hranice. Na liberecké dramatizaci se podílel i německý autor originální hudby Christian Fischer.

  Délka představení 1,50 hod. bez přestávky

  Premiéra 6. 10. 2017

  Překlad: Kateřina Bohadlová
  Režie: Martin Tichý
  Výprava: Jitka Fleislebr
  Hudba: Christian Fischer
  Dramaturgie: Martin Urban
  Foto: Roman Dobeš

  Hrají:

  Willy Batzler, ředitel: Martin Polách
  Erika Rothová, biologie, chemie, zeměpis: Markéta Tallerová
  Markus Miller, dějepis, tělocvik: Martin Stránský
  Farář Menrath, náboženství: Ladislav Dušek
  Benjamin Seidl: Jiří Böhm j.h.
  Inge Seidlová, jeho matka: Jana Hejret Vojtková
  Jiří Hansen, žák: Tomáš Váhala
  Lydia Weber, žákyně: Eliška Jansová
  Olga, žákyně: Michaela Foitová

  Novinky

  Všechny novinky