Divadlo v Celetné
& Klubovna
 • Toggle

  Anna Franková

  Anna Franková

  Třináctiletá Anna Franková se s rodinou a dalšími čtyřmi lidmi ukrývala za druhé světové války dva roky v zadní části jedné budovy v Amsterdamu. Anna si zapisovala události od 12. června 1942 do 1. srpna 1944 a zaznamenala vše, co se kolem ní dělo. Když v březnu 1944 uslyšela v Oranžském rozhlase výzvu občanům, aby poskytli své zápisky do sbírky pro historické účely, začala ty své přepisovat do knižní podoby. Zápisky končí textem, který Anna zaznamenala jen několik dní předtím, než ji a její rodinu našli vojáci a odvlekli je do koncentračního tábora. Anna Franková zemřela na tyfus někdy v únoru nebo březnu 1945 v koncentračním táboře Bergen Belsen. Její zápisky se však dochovaly a po válce se o jejich knižní vydání zasloužil Annin otec Otto Frank, který jediný z ukrývajících se válku přežil.

  Komorní inscenace na motivy Deníků Anny Frankové v podání mladého slovenského souboru z Nitry. Představení je určeno divákům od 12 let. 

   

  Koncept: Šimon Spišák a Veronika Gabčíková

  Dramatizace: Šimon Spišák

  Dramaturgie: Veronika Gabčíková

  Scéna, kostýmy a loutky: Karel Czech

  Režie: Šimon Spišák

  Osoby a obsazení:

  Anna Franková – Lucia Korená,

  Peter van Daan, otec, matka, Miep, pán van Daan, pani van Daanová, pán Düssel, Mortie, kocúr, atď. – Ivan Martinka j.h.

  Hlasatel: Martin Nahálka

  Hlas Anny: Alica Cvečková

   

  Cena DOSKY 2017: Lucia Korená (Anna Franková) – nejlepší ženský herecký výkon roku slovenského divadla + nominace: nejlepší inscenace a režie:

  „Autoři dramatizace deníku místo rekonstrukce pocitových deníkových zápisků předvedli hravým způsobem důvěrná zákoutí tajemství prožívání puberty. ,Nehrajíʻ, jen registrují proud vědomí, zachycený v Annině deníku.

  Inscenace tak není sentimentální, ale fakticky vvěrná v hledání lidského tepla, paradoxně v čase všeobecné nenávisti a stále bezdůvodnější  xenofobie,“ napsal Miroslav Ballay na serveru pravda.sk.

  Nové divadlo v Nitře založili v roce 2016 divadelníci, kteří se odpojili od Starého divadla Karola Spišáka a záhy rozvinuli vlastní tvorbu.

   

  Cena vstupenek 100 Kč / 50 Kč

  Novinky

  Všechny novinky