Divadlo v Celetné
& Klubovna
 • Toggle

  NĚŽNÁ HRA O HROZNÝCH VĚCECH – TETOVÁNÍ V KAŠPARU

  Divadelní spolek Kašpar si na začátek nového roku přichystal krásný, leč trochu drsný text současné německé autorky Dey Loher s Janem Potměšilem v roli pekaře, který dost svérázně pečuje o svou rodinu.

  Svou jehlu ti bodám do těla – zas a zas. Tetování, co ti zůstane… – moje znamení. Po celej tvůj život. Otcovský znamínko. Nesmazatelný.”

  Divadelní hry napsané německou autorkou Dea Loher poprvé dorazily do České republiky před deseti lety, a již tehdy s více jak desetiletým zpožděním oproti světovým scénám. A tak témata v nich nastiňovaná již nešokují tak, jako tomu bylo v době jejich prvního uvedení na jevištích, ale stále mají divákům co říci, jelikož jde o témata, která život provázejí a provázet budou i nadále. Centrální otázkou díla této současné autorky je totiž vina, vina jako dramatická dimenze, přičemž autorka modeluje postavy tak, že nejsou ani tragickými obětmi, ani přesvědčenými bojovníky.

  Hra TETOVÁNÍ (1992) je rodinné drama s incestní zápletkou. Téma, které má co říci snad všem národům světa. Hra je mimojiné i jedním z možných nástrojů, jak toto téma přiblížit širší skupině lidí. Autorka svým specificky poetickým jazykem dokáže hovořit o tak choulostivém tématu zcela otevřeně a dokonce i s náznakem lehkého humoru.

  Režisér Jakub Špalek poprvé inscenoval tuto divadelní hru v ostravském divadle Komorní scéna Aréna v roce 2009 a nyní se po třech letech ke hře vrací ve svém divadelním spolku Kašpar působícím v pražském Divadle v Celetné: “Rád bych poděkoval ostravskému divadlu Komorní scéna Aréna. Před několika lety jsme tam uvedli Tetování se stejným inscenačním týmem (Fomínová, Špindler, Pastrňák) a oni nám ochotně ponechali know – how. O to rychlejší, a doufám i lepší, jsme při přípravě naší premiéry byli. Díky moc.“

  Inscenace Tetování je také jedním ze sedmi titulů nové programové řady Kašparu nazvané KAŠPAR.noir – Někdo to rád hořké!. Kromě této novinky do ní spadají i některé starší tituly – Helverova noc, Běsi a Něžná je noc, dále sem patří nedávno premiérovaný Léčitel a již brzy se přidají Baterka Miki (Natacha de Pontcharra; premiéra v únoru 2013) a Terminus (Marc O’Rowe; premiéra v říjnu 2013).

  Dea Loher (1964) se narodila v bavorském maloměstě Traunsteinu, vystudovala germanistiku a filozofii v Mnichově. Po ročním pobytu v Brazílii se zapsala do ročníku scénické tvorby na berlínské Hochschule der Künste pod vedením Heinera Müllera a Tankreda Dorsta. Je autorkou 17 divadelních her, které byly inscenovány a přeloženy do angličtiny, francouzštiny, španělštiny, ruštiny, polštiny, finštiny a dánštiny. Žije střídavě v Berlíně a brazilském Sao Paulu.

  Premiéra 9. ledna 2013

  Hrají: Jan Potměšil, Sandra Černodrinská, Viola Černodrinská, Miroslava Georgievová, Miloslav Tichý / Překlad – Petr Štědroň. Režie – Jakub Špalek. Scéna – Karel Špindler. Kostýmy – Vladimíra Fomínová. Hudba – Radek Pastrňák. Dramaturgie – Lenka Bočková.

  www.divadlovceletne.cz

  Novinky

  Všechny novinky