Divadlo v Celetné
& Klubovna
 • Toggle

  JEDNA JEDINÁ NOC V DUBLINU S KAŠPAREM

  Již v příští týdnu uvedou Kašpaři v Divadle v Celetné první premiéru letošní sezóny, která bude zároveň i 100. premiérou v historii spolku Kašparu. Jedná se o hru irského současného autora Marka O’Rowe TERMINUS.

  Inscenace režiséra Marka Němce TERMINUS (KONEČNÁ) je také poslední z programové řady Kašpar.Noir (mj. Běsi, Léčitel, Tetování, Helverova noc…), kterou v Kašparu uvedli na světlo světa – s podtitulem Někdo to rád hořké! – na začátku letošního roku.
  A proč si v Kašparu vybrali jako další noirový titul právě tento text, to nám prozradil režisér Marek Němec: „Terminus jsme vybrali pro jeho temný tón, pro samotu hlavních postav, pro krásu ukrytou pod zdánlivou ošklivostí, pro velkou výzvu pracovat s poetickým textem takového rozsahu, pro všechny lidi, co se kdy cítili sami, pro to, že svět nadpřirozena se skrývá právě tam, v hluboké samotě, ve snění… Prostě NOIR! jak má být.”

  Příběh jedné noci v irském Dublinu nám popisují postavy nazvané prostě jen A, B a C. Střídajícími se monology nám vyprávějí svoje životní příběhy naplněné touhou a zklamáním. Ale i přes vážné téma je hra plná osobitého humoru, naděje, očekávání a také smíření. Žena ve středním věku, mladá dívka a mladý muž – všichni se silným osobním příběhem – putují každý za svým „konečným“ cílem ulicemi Dublinu.

  Hra je psána formou veršovaného textu, který rytmicky připomíná rap, což dodává příběhu spád a udržuje diváka přirozeně v toku děje. Překlad takového textu není nic jednoduchého, nejde již ani tak o překlad jako spíše přebásnění, které sebou nese i určitá specifika: „O´Rowův Terminus je zářným příkladem známé pravdy, že překladem nevzniká kopie v jiném jazyce, ale nový, svébytný text. Ty krásné, úderné anglické rýmy s téměř neomezenou variabilitou do češtiny zkrátka s takovým efektem nepřevedete. Chybí nám například to obrovské množství rýmovatelných jednoslabičných slov, kterými O’Rowe dociluje až rapového efektu. V češtině je to celé mnohem rozvleklejší, vzniká trochu jiná poetika,” uvádí překladatelka Ester Žantovská.

  Jazyková forma samozřejmě ovlivnila i hlavní představitele a lidově řečeno se jim zažrala pod kůži: „Terminus – je pro mě pohádkový opus, tak dejte telce čus a přijďte na tenhle dvě hodinky dlouhej kus!!,” zve na představení Ladislav Hampl, jeden ze tří protagonistů.

  Mark O‘Rowe
  Narodil se v Dublinu v roce 1970. Vyrůstal v dělnické čtvrti Tallaght na západním předměstí Dublinu. O‘Rowe sám tvrdí, že mnohdy až přemíra násilí v jeho práci vychází z toho, že v mládí sledoval obrovské množství tzv. krváků a filmů plných násilí. Kromě hry Terminus je autorem šesti dalších divadelních her (např. Howie the Rookie, Made in China etc.) a tří filmových scénářů z nich k nejúspěšnějším patří film Intermission (u nás uveden pod názvem Přestávka), za který v roce 2003 obdržel cenu Irské filmové a televizní akademie (IFTA Award) za nejlepší scénář. Patří k nejzajímavějším autorům mladé irské generace.

  Premiéra 3. října 2013 od 19:30 v Divadle v Celetné

  Hrají Alena Doláková, Barbara Lukešová, Ladislav Hampl
  Režie Marek Němec / Scéna Lukáš Kuchinka / Kostýmy Jana Jurčová / Dramaturgie Lenka Bočková

  www.divadlovceletne.cz

  Novinky

  Všechny novinky