Divadlo v Celetné Toggle

Hry na politiku – Cena Ferdinanda Vaňka

Hry na politiku – Cena Ferdinanda Vaňka

Cena Ferdinanda Vaňka je mezinárodní soutěž krátkých politických her, které na výzvu časopisu Svět a divadlo napsali  přední čeští a evropští autoři. Pojmenována je podle Ferdinanda Vaňka, dramatického alter-ega Václava Havla. Proto je také obdobou Havlovy nepolitické politiky, tedy soutěží nesoutěžní, kde vyhrávají všichni, nejen ten, kdo rozhodnutím mezinárodní poroty zvítězil, jen dostává cenu hlavní. V roce 2017 proběhne již třetí ročník této soutěže. Předešlými vítězi byli Małgorzata Sikorska-Misczuk (2013) a Csaba Székely (2015). V Divadle v Celetné proběhne slavnostní ceremoniál s předáním Ceny (26. listopadu 2017) i scénická prezentace vybraných textů.

Vstupné: 50 Kč

 

Uvedené hry:

POLITIKA SPRÁVCOVNY

S.d.Ch.

Autor prozaických a dramatických textů, kolážista, skladatel, textař, lídr kapely Ruce naší Dory. Vlastním jménem Miloslav Vojtíšek (1970), donedávna správce hřbitova, nyní správce fotbalového hřiště. Má dvě Ceny Alfréda Radoka za nejlepší původní českou a slovenskou hru a jednu cenu Muriel za komiks Varlén. Politika správcovny aneb Člověk na svém místě je monolog správce sportovního klubu, který předává pomyslné žezlo svému nástupci, napomíná hráče a jiné „dementy“ a současně posílá dopisy autorkám knižních bestselerů. Dle autora jde o „diverzní monodrama o praxi obnovy“. Vskutku: cíl Správce je vyšší, než se na první pohled zdá.

Hrají: Jakub Špalek
Režie: Karel Král

 

DECHOVÉ CVIČENÍ

Varvara Fajer

Vlastním jménem Galina Siňkina (1965), významná, mezinárodně uznávaná filmová dokumentaristka, režisérka, herečka a dramatička, která patří mezi dlouholeté spolupracovníky přední scény politického a dokumentárního divadla, moskevského Teatr.doc. Její inscenace BerlusPutin si přes zákazy uvádění vysloužila nominaci na Zlatou masku v kategorii Experiment. Hra Dechové cvičení začíná optimisticky. Mladík našel způsob, jak se oprostit od negativních projevů kolem. Pěstuje jogínské dechové cvičení, díky kterému si pročistí hlavu. Navíc jde o jógu vzrušující. Bude to ale na ty negativní projevy stačit? Neskončí nakonec všechno nějakou zběsilou destrukcí?

Hrají: Alena Doláková, Matouš Ruml

Režie: Jakub Špalek

Herci

Novinky

Všechny novinky