LÁSKA, VÁŠEŇ, INTRIKA A SMRT…

18.4.2013

Jeden z nejslavnějších světových autorů se opět vrací na jeviště Divadla v Celetné v podání spolku Kašpar. Po Richardovi III., Májovém Shakespearovi, Hamletovi a Romeovi a Julii se režisér Jakub Špalek pustil do inscenace Shakespearova Othella s Janem Potměšilem a Adrianem Jastrabanem v hlavních rolích.

Divadelnímu spolku Kašpar po předloňské derniérové smršti nezbyl na repertoáru ani jeden titul – klasika všech klasiků – Williama Shakespeara. Stalo se tak po relativně dlouhé době, kdy prkna Divadla v Celetné zdobily skvostné inscenace Richard III. a Hamlet v režii principála spolku Jakuba Špalka. O prázdninách se ale ukázalo, že Kašpaři mají anglického velikána rádi a dlouho bez něj nevydrží – loňská srpnová premiéra Romea a Julie bude letos v dubnu následována inscenací další tragédie ze Shakespearova pera – Othellem.

Vznik Shakespearova Othella se datuje mezi léta 1602-1604, z nichž byl s největší pravděpodobností napsán roku 1603. Přesně pak víme, že na podzim roku 1604 se již uváděl. Toto období bývá označováno jako relativně pesimistické období Shakespearovy tvorby – Othello byl napsán po Hamletovi a následně vznikají hry Král Lear a Macbeth. Othello bývá velmi často označován jako „tragédie žárlivosti“, neboť hlavním motivem je partnerská podezíravost a z ní pramenící žárlivost. Inspiračním zdrojem byla Shakespearovi povídka Itala Giralda Cinthia – Povídka o mouřenínovi, kterou místy okopíroval doslova, ale jinde ji naopak bravurně domyslel a rozpracoval.

A proč se v Kašparu rozhodli zrovna pro tuto tragédii? „Chtěli jsme najít dobrou roli pro Jana Potměšila – po úspěchu Richarda III. si o to zaslouženě říkal – a Othello nám z toho vyšel jako vítěz. Příběh staršího muže, co celý život zasvětil bojům, válce a najednou změní svůj život, zamiluje se a ožení… – téma rozhodně skvělé,“ říká Jakub Špalek, který je již zkušeným shakespearovským režisérem a i tentokrát se obklopil osvědčeným týmem – autorem scény je Karel Špindler, kostýmy navrhl a zrealizoval Jan C. Löbl, hudba pochází z pera Daniela Fikejze, který zároveň nazpíval i úvodní píseň. O choreografii šermů se postaral již tradičně Petr Nůsek, o tance i tentokrát Petr Čadek.

Příběh, ve kterém je láska a vášeň nade vše. Příběh který k nám i po 410 letech stále promlouvá. Příběh, který se může stát i vám…

 

Premiéra 25. dubna 2013 od 19:30 v Divadle v Celetné.

HRAJÍ – Jan Potměšil, Alena Doláková, Adrian Jastraban, Eva Elsnerová, Marek Němec, Eliška Mesfin Boušková, Pavel Lagner, Tomáš Stolařík a Aleš Petráš

Překlad – Martin Hilský. Režie – Jakub Špalek. Scéna – Karel Špindler. Kostýmy – Jan C. Löbl. Hudba a zpěv – Daniel Fikejz. Tance – Petr Čadek. Šermy – Petr Nůsek – A.R.G.O. Dramaturgie – Lenka Bočková.

www.divadlovceletne.cz

 

 

Program představení

VERNISÁŽ

10:30 | Kašpar | hrajeme v bytovém divadle ve Vodičkově ulici - veřejná zkouška DNES

AUDIENCE

19:30 | Kašpar | ZRUŠENO - hrajeme v bytovém divadle ve Vodičkově ulici DNES

ŽIVOT JE KRÁSNEJ

19:30 | Činoherní studio Ústí DNES

MRZÁK INISHMAANSKÝ

10:30 | Kašpar ČT 19.10.

KLEC

19:30 | Kašpar ČT 19.10.

VERNISÁŽ

10:30 | Kašpar | hrajeme v bytovém divadle ve Vodičkově ulici - veřejná zkouška PÁ 20.10.
plánovaná představení

Newsletter
100+11 = ?

Kontakty

Adresa:
Celetná 17
110 00 Praha 1

Tel.:
Mobil:
E-mail:
222 326 843
608 327 107

všechny kontakty

 


facebook